Spodoptera frugiperda в Румунії
Згідно з повідомленням на сайті EPPO Global Database, НОКЗР Румунії нещодавно повідомила Секретаріат ЄОКЗ про перше виявлення Spodoptera frugiperda (Lepidoptera : Noctuidae – Список ЄОКЗР A2) на своїй території. Шкідника виявили на півдні країни. Декілька екземплярів піймали на феромонні пастки біля Національного інституту сільськогосподарських досліджень та розробок – м.Фундуля. Ідентифікацію шкідника підтверджено у листопаді 2023 року Національною фітосанітарною лабораторією та Референс-лабораторією ЄС з комах та кліщів. Офіціні фітосанітарні міри застосовуються у відповідності з виконавчим Регламентом Комісії (ЄС) 2023/1134. 9
Враховуючи реалії сьогодення, зв'язки між країнами та кордоном з Румунією є ризик поширення цього шкідника. Тому вивчаємо більш детальніше.
Отже, Spodoptera frugiperda Smith.- кукурудзяна листяна совка – багатоїдний шкідник з ареалом поширення у субтропічних та тропічних районах Північної та Південної Америки, також поширений у країнах Африки та Азії, на островах і материкові частині Австралії. Регіон EPPO: Кіпр, Греція (материкова частина, Кріт), Ізраїль, Йорданія, Португалія (Мадейра), Румунія, Іспанія (Канарські острови), Туреччина.
Пошкоджує рослини з 76-ти родин, переважно злакові, бобові, складноцвіті. Найбільше пошкоджують злакові, особливо кукурудзу та сорго, які є основними господарями разом з такими культурами, як рис, бавовник та соя. Крім сільськогосподарських культур, кукурудзяна листяна совка пошкоджує декоративні рослини (хризантеми, гвоздики, герань) та буряни. Останні особливо важливі, оскільки вони підтримують популяцію шкідника у довкіллі за межами площ сільськогосподарських та декоративних культур.
Личинка пошкоджує листя, стебла. На більш пізніх стадіях розвитку рослин – качани та зерно. При великій чисельності шкідника, ушкодження завдають значну економічну шкоду.
Вид добре літає, імаго пролітає 100км за ніч, тому може поширитись самостійно.
Личинки та лялечки S.frugiperda Smith можуть поширюватися з овочами та фруктами, з укоріненими рослинами, пакувальним матеріалом. Крім того, є випадки виявлення імаго та яєць на транспортному засобі.
При обстеженні рослин для виявлення шкідника звертати увагу на такі ознаки: скелетоване листя, а також повністю обгризене, отвори у стеблах, екскременти та личиночні шкірки, на дорослих рослинах кукурудзи пошкоджені качани, обгризені бруньки, точки росту, погризи на плодах.
Усі стадії можна виявити візуально на рослинах, або за допомогою пасток з феромоном.
Провідний фахівець - ентомолог ДУ "Хмельницька обласна фітосанітарна лабораторія" |
Оксана КАРАБЕЛЬЧЕНКО |