НЕБЕЗПЕЧНИЙ БУР'ЯН - АМБРОЗІЯ ПОЛИНОЛИСТА

Амброзія  полинолиста  (Ambrosia artemisiifolia L.) - надзвичайно небезпечний карантинний  бур’ян. Внесений  до переліку  списку А – 2 – карантинні організми, обмежено поширені в Україні.

Це однорічна рослина з родини айстрових (Asteraccae) . Засмічує всі польові культури (особливо просапні і ярі зернові), овочеві, плодові, пасовища, чагарники. Вона щільно росте на узбіччях доріг, залізниць, берегах ставків, річок, на пустирях та інших необроблюваних землях (будівельних майданчиках, територіях портів, комбінатів хлібопродуктів, елеваторів; на вулицях і садибах населених пунктів). Посіви озимих культур вона засмічує менше.

 

Шкодочинність

У районах масового поширення винятково велика. Амброзія полинолиста,  розвиваючи потужну надземну масу і кореневу систему, що сягає до 1м в діаметрі і до 4м в глибину, спричиняє:

  • пригнічення культурних рослин (ячмінь, пшениця, кукурудза, буряк, овочеві, баштанні культури);
  • різке зниження кормових якостей сіна і випасів;
  • зниження якості молока – воно набуває неприємного запаху і присмаку;
  • зниження врожайності сільськогосподарських культур ;
  • зниження продуктивності сільськогосподарської техніки через надмірне використання пального, оскільки грубі стебла бур’яну заплутуються в робочих органах;
  • алергічні захворювання в людей. Згідно з оцінками вчених , амброзію полинолисту віднесено до небезпечних рослин – алергенів. ЇЇ пилок викликає масові алергічні захворювання. Це так звана «осіння пропасниця» - поліноз, що протікає в формі риніту, кон’юнктивіту, мігрені, кропивниці, бронхоспазму, бронхіальної  астми, гострого бронхіту. У хворого набрякають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і очей, болить голова,  посилюється виділення мокроти, настає задишка, сльозотеча, погіршується зір, підвищується температура, виникає слабкість, а то і втрачається працездатність.

 Географічне поширення

Батьківщиною амброзії  полинолистої є Північна Америка. З Америки амброзія  полинолиста  в 1873 році була завезена в Європу (Німеччину)  з насінням конюшини і жита .

На сьогодні  вона поширена в багатьох країнах  Європи,  Африки, Південної, Північної,  Центральної Америки,  Азії, в Австралії.

Словом, тенденція така, що цей вид став космополітом помірної зони.

На території України амброзію  полинолисту  вперше виявлено 1914 року в Дніпропетровській області.

Морфологічні ознаки.

Ambrosia artemisiifolia L. - однорічна трав’яниста рослина. За зовнішніми ознаками амброзія полинолиста нагадує полин звичайний (Artemisia vulgaris L.):

- стебло пряме або розгалужене,  опушене короткими волосками,  від 10см  до 2,5м , товщина 1-2см ;

- листя зверху голі, темно-зелені, знизу – сірувато-зелені, опушені ; 

-  верхні  - чергові, майже сидячі, часто майже цілісні, нижні – супротивні, черешкові,  одно- або двічіпірчасто - розсічені ;

- корінь стрижневий, веретеноподібний і розгалужений;

- квіти  роздільностатеві,  дрібні,  жовто-зелені,  чоловічі в колосовидних;

-суцвіттях (5-25шт) на верхівці ,   жіночі – по декілька в пазухах листків, без віночка;

- плід -  обернено-яйцеподібна  сім’янка в оплодні, біля основи клиноподібна з 5-7 дрібними шипиками навколо і одного більшого на верхівці опуклої частини;

- зеленувато – сірого до коричневого кольору з поздовжніми смугами , сітчастою зморшкуватістю . 

Амброзія полинолиста в ветуючому стані - досить гарна рослина. Молоду рослину часто плутають з чорнобривцями, космеєю.

 Біологія

Ambrosia  artemisiifolia L. розмножується лише насінням, яке утворюється у великій  кількості. Невеликі рослини продукують 50- 3000 насінин, добре розвинені рослини можуть давати по 30-40 тис. насінин, а окремі екземпляри до 80-100 тис.насінин.

Насіння амброзії полинолистої дозріває в серпні – листопаді, легко осипається і засмічує грунт: на окремих ділянках чисельність насіння може досягати 200 млн. штук на 1га. Непроросле насіння зберігає життєздатність 5-14, а окремі насінини – і до 40 років.

 

Способи поширення  

Від материнської рослини насіння може переноситися на значні відстані весною з водними потоками  ( талими водами, по струмках, річках, ярах). Розповсюдженню бур’яну сприяє вітер, транспорт, взуття людей. Насіння Ambrosia  artemisiifolia L. може бути занесене в регіони, вільні від цього бур’яну з вітчизняним і імпортним насіннєвим і продовольчим зерном, продуктами переробки зерна, відходами від переробки зерна, із сіном, соломою, в тому числі і підстилкою у вантажних автомобілях, розсадою.            

Якщо біля вашого будинку, на території присадибної ділянки ви виявили бур’ян, який схожий на амброзію полинолисту, звертайтесь до ДУ «Хмельницька обласна фітосанітарна лабораторія».

Ми не повинні бути байдужими до того, що росте поруч з нами, особливо, коли йдеться про такий небезпечний бур’ян як амброзія.

 

Провідний фахівець - герболог

ДУ "Хмельницька обласна фітосанітарна лабораторія"

Тетяна ОСТРОВСЬКА